NXT

Jos seuraat painitapahtumia reaaliajassa, tämä on oikea paikka sinulle. Mutta älä sitten pillastu jos joku möläyttää seuraavan PPV:n mestaruusottelun voittajan nimen varoittamatta. Täällä se on sallittua.
Vastaa Viestiin
Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ti 15.06.2010 17:52

RoadWarrior kirjoitti:Sille joka keksi nimen Michael McGillicutty voisin antaa sellaisen vinkin, että nimen olisi voinut lyhentää muotoon Mike McGill tai Michael McGill jotka ovat mielestäni myyvempiä nimiä. Sitä paitsi Michael McGillicutty on Suomessa helppo vääntää muotoon Michael McKilkutin joka ei kyllä ole kovin mairitteleva nimi ole painijalle.
Tuo oli kyllä maailman naurettavin argumentti ikinä. :lol:

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja enska » Ke 16.06.2010 14:38

Tässä on nyt pakko olla jokin koira haudattuna. Noviisit eivät vain yksinkertaisesti voi painaa avausjaksossa kokemaansa joukkoraiskausta villaisella, vaan epäilen, että heillä on jokin väkivaltainen ässä hihassaan. En tiedä, milloin kilpailijat käyvät kouluttajiensa kimppuun, mutta sen minä varmasti tiedän, että niin tulee vielä tapahtumaan – kenties jopa ennen ensimmäistä eliminaatiota, mikä tekisi koko "tuotantokaudesta" entistä jännittävämpää seurattavaa. En vain voi uskoa, etteivätkö jotkut cottonwoodit, rileyt ja o'nealit hautoisi minkäänlaista kostoa saatuaan koko kouluttajapoppoolta törkeästi selkäänsä. Mitään ykköskauden junnujen kaltaista koko jengin yhteenliittymistä en kuitenkaan odottaisi, vaan pikemminkin uskoisin ainakin Percy Watsonin pysyvän täysiverisenä hyviksenä olemalla junnujen sijaan kouluttajien puolella. Se jos jokin olisi loistava keino saada hänestä aikaiseksi todella fanitettu beibifeissi.

Enivei, jakso oli tuttuun NXT-tapaan mainio sekoitus hyvää kehätoimintaa ja mielenkiintoisia segmenttejä, joista etenkin Kaval – Alex Riley -ottelu ja show'n avaussegmentti rokkasivat ja lujaa. Kaval väläytteli sairaan hienoja kierrepotkujaan, Riley esitteli komean, F5:ttä muistuttaneen lopetusliikkeensä, McGillicutty (jonka sukunimeen tuli muuten vihdoinkin järkeenkäypä selitys; se on – ainakin selostajien mukaan – hänen äitinsä tyttönimi) paini suurella sydämellä ja "Lucky" Cannon ajautui kuin varkain pikku feudiin mikissä loistaneen Cody Rhodesin kanssa. Pidin myös siitä ei-niin-shokeeraavasta hyökkäyksestä, johon koko show päättyi: ei sitä aina tarvita rajuja limusiiniromuralleja taikka lasinsirpalehelvettejä toimivan loppusegmentin bookkaamiseksi, vaan joskus tällainen vähemmänkin raju keino toimii – ainakin sen "You suck!" -huutoa intohimoisesti toistaneen liveyleisön perusteella.

Loppuun vielä joitakin huomioita:
– Zack Ryderin paita oli mahtava
– Layla ja Michelle toimivat erittäin hyvin Kavalin kouluttajina
– Percy Watson -fanitukseni kasvaa viikosta toiseen entistä suuremmaksi
– Ryderin ja O'Nealin bäkkärisegmentti oli hyvä muutamastakin eri syystä: pidin uudesta, mustavalkoisesta turvakamerakuvasta ja fanitin sille, että näimme vihdoinkin Ryderin egottoman puolen – Zaakko ei siis vinksahtanut täysin Rated-R Entourage -aikojensa jälkeen, vaan vain vetää tuota outoa rooliaan kerätäkseen itselleen huomiota.

Ja ai niin, Titus O'Neal tulee raiskaamaan Ryderin sitten kun heidän välit menevät lopulta ristiin.

Avatar
Ihmine
Viestit: 345
Liittynyt: To 03.08.2006 09:55
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Ihmine » Ke 16.06.2010 16:40

Minä en usko enskan teoriaan, enkä edes toivo sitä. Sen sijaan olisi mukava nähdä enemmän kuin kaksi matsia per viikko, mutta kyllä tämäkin välttää.

Alex Riley vs. Kaval meni aika lailla Kavalin komennossa, kunnes Riley iski finisherinsä. TKO on ihan hieno liike sinänsä, mutta hieman löysä toteutus vain häiritsi. Kaval väläytteli hienoja potkujaan, harmi, ettei kameraan saatu tyylikästä rolling kickiä. Rileyn back suplex side slam oli myös ihan tyylikäs

Cannon oli sinänsä pettymys, ettei tehnyt kehässä oikeastaan mitään. McGillicuttyssäkin viehätti lähinnä ihan hieno variaatio kulahtaneesta swinging neckbreakerista.

Kokonaisuutena ihan jees jakso, katson seuraavankin!

Avatar
Rocky
Viestit: 302
Liittynyt: Pe 12.03.2004 15:16
Paikkakunta: Jykylä

Viesti Kirjoittaja Rocky » Ke 16.06.2010 19:48

Jotenkin NXT'ssä samat ongelmat jatkavat katselunautinnon latistamista. Nyt ei olla typeriä kilpailuja nähty, mutta muut ongelmat säilyvät.

-Show'n hidastempoisuus ja outo rytmitys. Välillä on pitkiä ja melko mitäänsanomattomia haastatteluja kaikkien ollessa kehässä kun taas välillä tulee matseja vain peräkkäin ilman sen kummempaa tarinaa. Tokihan matsit ovat tärkeintä tässä, mutta ne tag-matsit mentoreitten kanssa voisivat olla vähän taka-alalla kun rookiet eivät oikein saa kehäaikaa muuta kuin ottaessaan turpaansa. 1 on 1-matsit ovat mielestäni hyviä, sillä mielestäni show'n ideaan kuuluisi näyttää rookieden mahdolliset heikkoudetkin, jotka on tag-matsissa helppo piilottaa.

-Heel-pro -> rookielle buuataan ja toisin päin facejen kanssa. Tokihan niitä odd-coupleja on, mutta olisi ehkä parempi pitää face-prot face-rookieden kanssa, koska rookiet pidetään niin heikkoina ettei rookie-pro-konflikteissa ole oikein potkua. Bryaniakaan ei saatu tarpeeksi uskottavaksi vastustajaksi Mizille ennen kuin oli jo sitten liian myöhäistä..

-Sinänsä yhdentekevät kommentit pro-poppoolta matsin loputtua. Niissä voitaisiin puhua jotain ihan tärkeääkin, mutta tuntuu menevän siihen että 'molemmat olitte ihan kivoja. Hyvä pojat!'. Kavalin ja Rileynkin matsin jälkeen Rileytä kehuttiin, vaikka mies sai vissiin kolme iskua ja pari rest-holdia perille. Kavalia tuossa olisi pitänyt hehkuttaa!

Noh, eiköhän se sitten lähde taas etenemään kun alkaa tuntea kilpailijoita vähän paremmin ja saadaan yleisöstä reaktiota enemmän.

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja enska » Ke 23.06.2010 15:57

Cody Rhodes löi Lucky Cannonille luun kurkkuun, Husky Harris teloi Matt Strikerin, Kaval pukeutui siihen loistavaan Property of Laycool -t-paitaan ja sai Eli Cottonwoodin näyttämään hyvältä heidän välisessä kohtaamisessaan ja Michael McGuillicutty nappasi Titus O'Nealin päänahan – mahtavaa! Kaiken muun hyvän lisäksi "Showtime" Percy Watson sai huomattavasti enemmän ruutuaikaa kuin viime viikon jaksossa, mikä oli tietysti iloinen yllätys. Naurahdin sille, että Watson menetti linssittömät rillinsä päästään kaksi kertaa matsinsa aikana. Ensimmäisellä kerralla tuomari siirsi ne vaihdossa olleen MVP:n luo, mutta seuraavalla kerralla hän siirsi ne suoraan kehästä ulos. :D

Ensi viikolla on käsittääkseni ensimmäinen Pros' poll, mutta faniäänestyshän aukeaa vasta jakson jälkeen, joten se ensimmäinen rankkaus on pelkästään kouluttajien käsialaa. On mielenkiintoista nähdä, miten painijoiden järjestykset muuttuvat (jos muuttuvat) sitten kun WWE Universekin saa vaikuttaa äänestykseen. Luulisi ainakin Watsonin ja Kavalin menestyvän hyvin, sillä kaikkihan rakastavat Percyn herttaista naamaa ja Kavalin ja Laycoolin toimivaa juonikuviota. True talk, koskakohan Michelle ja Layla kääntävät selkänsä pienelle ystävälleen? Tai koskakohan taolaisuutta harjoittavan jumppasali-ikonimme pinna palaa vastakohtaisesti täyteen Women's-mestareiden käsittelyssä? Jotain mahtavaa on joka tapauksessa luvassa, ja se on hyvä juttu se. :)

Avatar
Button
Viestit: 487
Liittynyt: Ke 26.03.2008 18:03

Viesti Kirjoittaja Button » Ke 23.06.2010 17:42

Rookieista tällä hetkellä puolet ovat pystyneet vakuttamaan minut. Tyypithän ovat Kaval, Riley, Percy Watson ja Husky Harris. Muut ovat jättäneet vähän kuivan maun suuhun, mutta toki en ole lyönyt vielä hanskoja tiskiin tyyppien kanssa. Varsinkin Mr. Perfect juniorille annan vielä chäänssin, puolestaan Titus O'neil ei ole vakuuttanut minua alkuunkaan.

Shown valopilkkuja olivat ehdottomasti Lucky Cannonin squashaus ja Husky Harriksen heelturn(?). Eli team Cody vakuutti, btw tuo Redneck -tyyline musa sopii kyllä parivaljakolle. Otan 2kk takaiset bashit tuota laulua kohtaan takaisin, h****tti hyvä kipalehan tuo on. Kavalin otteita oli myös ilo seurata, eikä openerkaan mikään surkea ollut.
..RAW commentary
Scott Stanford "Hey punk, this whole straightedge thing, i know its no smoking no drinkin, can i still eat cocoa puffs?" Punk: "Where did you come from?"

Avatar
Nickeldeon
Viestit: 589
Liittynyt: To 25.10.2007 11:17
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Nickeldeon » Ke 23.06.2010 18:03

Kaval on nyt hävinnyt kaikki matsinsa jotka hänellä on ollut NXT'ssä. Toivottavasti WWE ei ala toistamaan Daniel Bryanin häviöputkea. Eli Cottonwood on edelleen suuri inhokkini, toivon suuresti että mies jopa putoaa ennemmin kuin tämä Zack Ryderin nevähööd. Alex Riley on mahtava, McGillycuttya jaksan kannustaa, Kaval ja hänen Pronsa ovat mielenkiintoisia, Percy Watson menettelee, mutta Hursky Harris! Hitto mies vakuutti, nousi samantien yhdeksi omaksi suosikiksi. Luulin jo aluksi että inhoan miestä kuin Heath Slateria mutta hän vain osasi vakuuttaa! Myös hänen Pro on saanut minut vakuuttumaan itsestään. Loistavaa työtä Codylta!
The greatest gimmick of all times, "Half Naked" Brian Kendrick in TNA

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » To 24.06.2010 02:10

Aivan helkkarin hyvä show. Ylivertainen kahteen aiempaan NXT:hin verrattuna. Hyviä matseja, mainioita kuvioita, loistavaa selostusta ja paljon yllätyksellisiä käänteitä ja tapahtumia.

Edelleen täytyy todeta, että minä poika se rakastan NXT:tä. Erinomaista vaihtelua vanhoille sini- ja punabrändin naamoille. :heart:
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Sliditanko
Viestit: 100
Liittynyt: Su 21.05.2006 22:10
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Sliditanko » Ke 30.06.2010 14:46

Olipa harvinaisen kuiva jakso tällä kertaa.

Keg Carry tuotti niin paljon dramatiikkaa, kuin tuollaisen pöntön kantaminen voi tuottaa. Uskomattomia kämmejä ja yksi puoliteennäisen oloinen kuperkeikka yli. Ainoa positiivinen asia oli Kaval, joka antoi hyvää näyttöä siitä miten hän on turvallisilla vesillä ja mielestäni kieltäytymisen ele sopi hyvin tähän tilanteeseen.

MVP vs. Husky Harris oli harvinaisen tönkkö kamppailu. Pääosin tämä johtui Huskyn temposta, joka ei kovin mainittava ollut. Haluaisin niin kovin pitää miehestä, koska vaikuttaa hyvältä ja uskottavan oloiselta kaverilta rinkiin mutta otteet eivät vain vakuuta.. Kaveri piiputti kovin. MVP näytti voittavan hieman heppoisesti. Niin no.. olihan tämä ns. "Pro vs. Rookie" - matsi.

Kuuden miehen tag ei myöskään tarjoillut mitään kovin kummoista. Lopussa tuli hieman repeiltyä pahemman kerran, kun Low Kin / Senshin / Kavalin Warrior's Way näyttää nyt enemmänkin liukastumiselta, kuin hypyltä rintaan. Rookie's Way. Muuten niin tyylikkään lennon pilaa tämä kevennetty versio. Jos se oli tarkoitettu toimimaan TV-ruudulla nyt näin?

Sitten vielä tuo Poll. Ei oikein yllättänyt tuo Tituksen lähtö, koska äijä oli jokseenkin ärsyttävä ja näkymätön persoona porukassa omastakin mielestä. Vähän niinkuin Tarver oli ensimmäisessä poppoossa.

Ohjelma on silti edelleen freesi ja sitä on mukava seurata, joten toivottavasti parempi onni ensi viikolla.
Sliditanko laskeutui taas jälleen kerran rankaisemaan kaikkia tympeillä puheillaan.

Show_Stopper
Viestit: 1353
Liittynyt: Pe 15.09.2006 15:46

Viesti Kirjoittaja Show_Stopper » To 01.07.2010 17:17

Ensimmäisen pudotuksen ajoittaminen neljännelle viikolle oli selvästi vain creativen (vaikka uskonkin pro-tiimin aitoon sananvaltaan) tapa päästä O'Neilistä eroon mahdollisimman pian, enkä ihmettele: hyljettä imitoiva persoonaton musta mies ei välttämättä kuulu joukkoon (rodusta viis). Ynnätään päälle vielä nollatason mikkiskillit ja lentolippu takaisin Floridaan on se paras vaihtoehto.

Husky Harris oli vaarassa tippua, ja pieni osa minusta tätä halusikin vaikka miehen lookista paljon pidänkin. Matsi MVP:tä vain sattui todistamaan, ettei pieni lisätreenays farmipuolella olisi yhtään pahitteeksi. Joko näillä kahdella ei vain sattunut olemaan minkäänlaista kemiaa keskenään, tai Harris on vain synnynnäinen tumpelo. Puolikuurokin olisi pystynyt erottamaan miehen ottelun aikaisen kommunikoinnin vastuksensa kanssa.

Tähän asti kakkoskausi on kuitenkin ollut hyvää viihdettä, ja olenkin pitänyt näkemästäni enemmän kuin debyytistä. Jotenkin koko ohjelmassa vallitsee täysin uudenlainen fiilis, eikä kaikki ole myöskään niin itsestäänselvää ja ennalta-arvattavaa.

Ja yleisön pyynnöstä huolimatta julkistan vielä oman rankkaukseni:

1. Kaval: Arvattavista syistä mielenkiintoisin seurattava. On myös hyvin sopeutunut uuteen ympäristöönsä liikerajoituksista huolimatta, ja osoittaa enemmän itsevarmuutta viikko toisensa jälkeen. Stiffejä potkuja kulmasta kuin kulmasta ja ah niin ihana Warrior's Way.

2. Alex Riley: Omaa lookin, karisman ja hyvän hahmon. Jostain syystä itseään täynnä olevat collegejocksit vaan toimivat (tosin Swagger on vähän siinä ja siinä). TKO on myös näyttävä finisheri, ja kuuluu omiin vakiosuosikkeihini.

3. Percy Watson: Gaysta olemuksestaan (molemmissa merkityksissä) huolimatta omistaa kasan innovatiivisia liikkeitä, kuten viime viikolla (?) nähty näyttävä mattosplashi. Hallitsee myös uskottavan myymisen.

4. Husky Harris: Kuten jo mainittu, toimiva ja universaali lookki. En uskaltaisi jutella kassajonossa, mutta samalla voisin kuvitella hänet jokeltelemassa pikkuvauvoille. Kehäotteet tähän asti olleet hakusessa, mutta "Dashing" Codyn Rhodesin opastuksella tästä miehestä tehdään kone.

5. Eli Cottonwood: The Caucasian Khali. Pelottava ja eristäytynyt psykopaatti. Luultavasti myös kirvesmurhaaja. Toimii siinä määrin etten välttämättä vaihtaisi kanavaa.

6. Michael McGillicutty: Näyttää juuri niin FCW-uikkarilta kuin mitä kuvitella saattaa, mutta noilla kasvonpiirteillä on huutava vääryys että miestä viedään eteenpäin hyviksenä. Finisheri on ehkä suurin syy pitää tämä tyyppi mielessä. Ja en kyllä vieläkään ymmärrä mikä vika Hennigissä oli. Hemmetin nimihirviöfanaatikot.

7. Lucky Cannon: Kanuunasta on vaikea sanoa oikein mitään. Omistaa traagisen menneisyyden ja valokuvauksellisen naamavärkin. Oliko muuta?
JDub kirjoitti:Cock_Sucker sopisi kyllä sinulle paremmin..

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Pe 02.07.2010 01:41

Olipahan Show_Stopperilta arviot. Pakko olla oikeastaan joka kokelaasta 100 % samaa mieltä!
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ke 07.07.2010 16:02

Hyvää settiä taas. Kyllä tässä aika paljon shoottia on aivan varmasti. Nuo arviointipätkätkin sen todistavat, vaikka painijat niissä osittain gimmickiä pitävätkin yllä (Miz: HE'S FAT!!!).

Michael Cole on muuten pirun hauska! :)
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
Nickeldeon
Viestit: 589
Liittynyt: To 25.10.2007 11:17
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Nickeldeon » Ke 07.07.2010 16:18

Darien Fawks kirjoitti:Michael Cole on muuten pirun hauska! :)
Tosissaanko? Edelleenki ärsyttävin selostaja WWE'ssä tänä päivänä. Jopa Josh Matthews vetää pitemmän korren.
The greatest gimmick of all times, "Half Naked" Brian Kendrick in TNA

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja enska » Ke 07.07.2010 17:29

Nickeldeon kirjoitti:
Darien Fawks kirjoitti:Michael Cole on muuten pirun hauska! :)
Tosissaanko? Edelleenki ärsyttävin selostaja WWE'ssä tänä päivänä. Jopa Josh Matthews vetää pitemmän korren.
Juu juu, Cole on aina liekeissä selostaessaan Mathewsin kanssa ja fanittaessaan ei-colemaiseen tapaan itserakkaita painijoita, kuten The Miziä. Parasta tässä NXT-Colessa on se, ettei hän niinkään ole mikään täysiverinen mul**u tai enkeli, vaan hän soittaa suurta suutansa kaikille henkilöille – oli kyseessä sitten face tai heel. Viime jakson parhaimpiin Michael Cole -hetkiin™ lukeutuivat se jatkuva ylimielinen röhönauraminen sekä Eli Cottonwoodille suunnattu piikitys siitä valkoisen Khalin älyvapaasta viiksisekoilusta. Harmi vain, että Lawler vierellään miestä ei voi vieläkään sietää. Onneksi sentään PPV:issä Lawler & Cole -kauhukaksikon pelastavana enkelinä toimii mahtava Matt Striker, jota ilman maksu-tv-lähetykset olisivat kamalaa kuunneltavaa.

Mutta voisihan sitä itse jaksostakin jotain höpistä, vaikka eipä siitä hirveästi keskusteltavaa irti saa. Mainittakoon nyt sen verran, että jakso tuntui pieneltä pettymykseltä, koska sen paras kohtaus (puhekilpailu) nähtiin heti alkumetreillä ja loppu olikin sitten jatkuvaa alamäkeä. Puheen aiheet olivat tällä kertaa huomattavasti vähemmän absurdeja kuin viime seasonissa, mikä sai aikaan järkeenkäyvempiä mutta toisaalta tylsempiä promotuksia. Onneksi voitto meni kuitenkin parhaalle mahdolliselle talk show -juontajaehdokkaalle, Percy Watsonille, joten ensi viikon jakso on odottamisen arvoinen. Yllätyin Husky Harrisin mikkitaidoista. Mies ei tunnu jännittävän esiintymistä sitten alkuunkaan.

Ensi viikon jaksossa nähdään muuten jotain muutakin kuin pelkkä Watsonin talk show, nimittäin Nexusin paluu juurilleen! Mitäköhän ihmettä Barrett ja kumppanit tekevät ja sanovat uusille tulokkaille ja kouluttajille? Se pitää nähdä.

Avatar
Static
Viestit: 520
Liittynyt: La 13.12.2008 23:39
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja Static » Ke 07.07.2010 18:09

Taas kerran ihan kelpo NXT-jakso, vaikka oli niitä alamäkiäkin muutamia. Tajusin myös pari asiaa, kuten esim. sen, että tällä kaudella on tosiaankin muutamia aivan turhia FCW-uikkareita mukana. Lucky Cannon, Michael McMikälie joka yrittää menestyä muistuttelemalla olevansa peräisin painijasuvusta, ja sitten tietysti kilpailusta jo pudonnut Titus O'Neil, jolla ei tosiaankaan ollut mitään muuta erikoista taitoa sen oudon dogbarkkinsa lisäksi, josta joku pro taisikin yhdessä välivideossa mainita.

Enskan tapaan minäkin yllätyin Huskyn mikkitaidoista. Herra on ollut ehkä hieman vähäpuheinen edeltäneillä viikoilla, mutta tämän viikon jaksossa hänestä ilmeni sitä jotakin kun jätkä sai mikrofonin käteensä.

Propsit myös illan ottelulle, The Miz vs. Kavalille, joka olisi kyllä ihan hyvin voinut olla illan pääottelu. Sen sijaan main event oli se hieman löysä ja hidastempoinen tag team ottelu. Mutta mitään vauhdikastahan ei sovi odottaa näkevänsä, jos kehään astuu Mark Henry.

Ainiin, olisi kyllä hieno asia jos WWE lähiaikoina voisi ottaa itseään niskasta kiinni ja tekisi jotakin järkevää John Morrisonin suhteen. Tarkoitan tällä, että he kääntäisivät hänet heeliksi, jolloin hän olisi myös hiukkasen sopivampi pro Eli Cottonwoodille, joka tuntuu saavan yleisöltä pelkkiä buuauksia niskaan. Do it WWE.

Avatar
Nickeldeon
Viestit: 589
Liittynyt: To 25.10.2007 11:17
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Nickeldeon » Ke 07.07.2010 19:40

No voin kyllä sen verran myöntää että mielummin kyllä kuuntelen Michael Colea NXT'ssä kuin Raw'ssa. Mutta siitä sitten toisiin aiheisiin:

SUOSIKKI:
Husky Harris. Ensi vaikutelma NXT season 2 ensimmäisessä jaksossa oli aina hymyilevä läskikasa. Mutta ei, mies on vakuuttanut minut aivan täysin! Mikissä aivan mahtava, olemukseltaan sopiva heel eikä hän kehässäkään mikään surkea ole. Hän on kyllä ottanut hahmonsa haltuun ja Cody Rhodesin rinnalla miehestä voisi tulla vaikka mikä. Toivon todella että Husky voittaisi tämän ja muodostaisi jonkinlaisen tiimin Rhodesin kanssa.

INHOKKI:
Eli Cottonwood. Pidän jopa Lucky Cannonista enemmän kuin tästä friikistä. Olisin jopa äänestänyt hänet ennemmin pihalle kuin Titus O'Nealin, koska jokin hänessä vaan ärsyttää ja lujaa! Kehässä hän on tylsä ja hänen hahmonsa on muutenkin todella päätä särkevä! Toivon mukaan hän on seuraava joka eliminoituu tästä ÄnÄksTee kilpailusta
The greatest gimmick of all times, "Half Naked" Brian Kendrick in TNA

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja enska » Ke 14.07.2010 21:03

Plääh, ennakkoon loisteliaalta kuulostaneesta jaksosta tulikin koko kauden surkein. Hyvää aloitusmatsia lukuun ottamatta täysin karsea ja epäkohdilla pilattu 48-minuuttinen, ei hyvä.

Henryn, Cannonin, Rileyn ja Mizin matsissa oli hyvä pikku tarina, joka teki ottelusta mielenkiintoisen. Vihainen Mark halusi kostaa Mizille tämän eilisen tempauksen, mutta Mizpä se ei aikonut pyöreää ystäväämme kohdata, vaan suorastaan pakotti Rileyn pysyvän kehävuorossa. Ja sehän vain käänsi veistä Mizin ja Rileyn alinomaa pilaantuvassa kouluttaja–oppipoika-suhteessa. Olihan se alusta saakka selvää, ettei kaksi moista egomaanikkoa tulisi missään nimessä täydessä yhteissovussa koko kautta viettämään, joten tällainen jatkuva nokittelu on kyllä varsin tervetullutta ja viihdyttävää seurattavaa. Yleisön Lucky-chantit lämmittivät sydäntäni. Lucky Cannonilla on puhdasverisen maitonaaman ulkonäkö, enkä ihmettelisi yhtään, jos miehestä toden totta kuorituisi WWE Universen seuraava suuri fanittamisen kohde.

Mutta sitten mentiinkin metsään ja pahasti. Vielä Percy Watsonin talk show'n alussa kaikki oli hyvin: markkasin suuresti sille, että yleisö yhtyi Percyn Oh yeah! -huutoon ja että MVP:n ja Watsonin jutuissa oli järkeä. Mutta sitten tapahtuu jokin älyttömän hirveä aivopieru, kun kakkoskauden rookiet valtaavat kehän MVP:n hakkaaminen mitä ilmeisimmin pyrkimyksenään. Haloo, idiootit, siellä sisääntulorampilla istuu kaikki muutkin kauden kouluttajat, jotka tulevat kyllä sataprosenttisella varmuudella auttamaan MVP:tä. Eikä koko jutussa ollut muutenkaan järkeä. Moinen temppu soti täysin Watsonin hahmoa (ja sen vahvistamista) vastaan eikä se saanut aikaan mitään muuta kuin sen, että kouluttajat ovat oppipoikiensa kanssa lähtöruudussa jälleen kerran. Masentava veto, mutta kas, sen jälkeen pistetään vielä paremmaksi. Nexus haluaa koko poppoon liittyvän battle royal -otteluun, jossa kaiken muun lisäksi kaikki painijat ottelevat "every man for himself" -asenteella. Ja Wade Barrett väittää olevansa se, joka ottelun voittaa... Ei näin!

Mitä järkeä koko battle royalissa oli? Miksi painijat osallistuivat siihen? Mitä hyötyä ottelun voittamisesta oli? Mikseivät kakkoskauden kouluttajat ja oppipojat liittoutuneet Nexusta vastaan huomatessaan pahamaineisen köörin vaanivan eliminoitavia painijoita kehän ulkopuolella? Miksi hemmetissä Nexus olisi koskaan otellut sillä "every man for himself" -periaatteella? Koko ottelussa ei ollut mitään järkeä. Se vain ja ainoastaan söi suurta kiinnostustani NXT:n kakkoskautta kohtaan. Tyhmä, tyhmä jakso.

...mutta oli siinä jotain hyvääkin. En silti kehu tuota vammaista pääottelua tai muutenkaan koko jaksoa, mutta täytyy silti todeta, että markkasin Zack Ryderin uhottelulle, jota siis seurasi se, että Miz puukotti häntä selkään, Morrisonin "Miz, you're an idiot!" -heitolle, Cody Rhodesin "piiloutumiselle" ja ylipäätään sille, minkälainen kaaos kehässä oli Nexusin palattua nuoraneliön sisään. Mutta laihojahan lohtuja nämä ovat kun ottaa huomioon sen, mitä kaikkea tämän jakson myötä onnistuttiin taas heittämään menemään.

I :what: NXT!

Avatar
Jers1
Viestit: 834
Liittynyt: Pe 03.11.2006 15:53
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jers1 » Ke 14.07.2010 21:09

enska kirjoitti:Cody Rhodesin "piiloutumiselle"
Rhodes vaan osoitti olevansa täydellinen idiootti, kun jäi odottelemaan että saa ottaa yksinään turpaansa kuudelta mieheltä.
We need CM Punk!

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja enska » Ke 14.07.2010 21:12

Jers1 kirjoitti:
enska kirjoitti:Cody Rhodesin "piiloutumiselle"
Rhodes vaan osoitti olevansa täydellinen idiootti, kun jäi odottelemaan että saa ottaa yksinään turpaansa kuudelta mieheltä.
Sen ansiosta se piiloutuminen olikin hauska juttu. :D

Avatar
Jers1
Viestit: 834
Liittynyt: Pe 03.11.2006 15:53
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jers1 » Ke 14.07.2010 21:28

enska kirjoitti:
Jers1 kirjoitti:
enska kirjoitti:Cody Rhodesin "piiloutumiselle"
Rhodes vaan osoitti olevansa täydellinen idiootti, kun jäi odottelemaan että saa ottaa yksinään turpaansa kuudelta mieheltä.
Sen ansiosta se piiloutuminen olikin hauska juttu. :D
Niin, no jos sen tuolta kannalta ajattelee... :lol:
We need CM Punk!

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » To 15.07.2010 01:05

Itse en ihan noin paljon löytänyt epäkohtia, mutta toki Percyn gimmick vähän otti osumaa. Se "could you borrow me 20 bucks?" oli mahtava, ja pienoinen vakavuuskin toimi, mutta sitten mentiin kyllä kieltämättä hiukan metsään. Eniten ärsytti kuitenkin se, että heti kun Nexus oli ainoina kehässä, kuuluttaja kuulutti heidät saman tien kollektiivisesti voittajiksi, vaikka eihän se ollut ideana! WTF.

Mutta hyvä jakso minusta kummiskin.
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja enska » To 15.07.2010 15:12

Nyt on muuten aivan pakko kaivaa osa eräästä vanhasta viestistäni tänne:
enska kirjoitti:Tässä on nyt pakko olla jokin koira haudattuna. Noviisit eivät vain yksinkertaisesti voi painaa avausjaksossa kokemaansa joukkoraiskausta villaisella, vaan epäilen, että heillä on jokin väkivaltainen ässä hihassaan. En tiedä, milloin kilpailijat käyvät kouluttajiensa kimppuun, mutta sen minä varmasti tiedän, että niin tulee vielä tapahtumaan – kenties jopa ennen ensimmäistä eliminaatiota, mikä tekisi koko "tuotantokaudesta" entistä jännittävämpää seurattavaa. En vain voi uskoa, etteivätkö jotkut cottonwoodit, rileyt ja o'nealit hautoisi minkäänlaista kostoa saatuaan koko kouluttajapoppoolta törkeästi selkäänsä. Mitään ykköskauden junnujen kaltaista koko jengin yhteenliittymistä en kuitenkaan odottaisi, vaan pikemminkin uskoisin ainakin Percy Watsonin pysyvän täysiverisenä hyviksenä olemalla junnujen sijaan kouluttajien puolella. Se jos jokin olisi loistava keino saada hänestä aikaiseksi todella fanitettu beibifeissi.
Minä varoitin teitä. :evil:

Avatar
vendicta
Viestit: 1245
Liittynyt: La 17.10.2009 08:28

Viesti Kirjoittaja vendicta » To 15.07.2010 17:39

enska kirjoitti:Mitään ykköskauden junnujen kaltaista koko jengin yhteenliittymistä en kuitenkaan odottaisi, vaan pikemminkin uskoisin ainakin Percy Watsonin pysyvän täysiverisenä hyviksenä olemalla junnujen sijaan kouluttajien puolella. Se jos jokin olisi loistava keino saada hänestä aikaiseksi todella fanitettu beibifeissi.
Tuo teko NXT:ssä ei ollut kovin "hyvismäinen" teko, tehdä nyt ansa omalle pro'lle. [-X

Avatar
ToNy-MaN
Viestit: 1755
Liittynyt: Pe 06.01.2006 03:03
Paikkakunta: Jämsänkoski

Viesti Kirjoittaja ToNy-MaN » To 15.07.2010 23:11

Olipa hyvin TNA:mainen sekomössö koko Battle Royal, varsinkin kun voittajaksi julistettiinkin koko Nexus eikä vain yhtä henkilöä niinkuin pitäisi. Eli Wade Barret petti kansan, ei hän voittanutkaan. :)
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja enska » La 24.07.2010 18:25

No niin, nyt nähtiinkin sitten paljon parempi jakso. Suuri kiitos siitä Michael Colelle, joka oli läpi jakson todellisissa liekeissä. Mitä ihmettä tuolle miehelle on tapahtunut? :lol:

Näille markkasin:
– Matt Strikerin sisääntulomusiikin kuuleminen
– Eli Cottonwoodin päätön sekoilu esteratakilpailussa
– John Morrisonin repeily kyseiselle Cottonwoodin sekoilulle
– Laylan pantavuus [-o<
– Alex Rileyn upea lopetusliike
– Colen ja Mizin rakkaustarina
– Lucky Cannonin "punnerrukset"
– Husky Harrisin ja Cody Rhodesin voitto.

Ainoa miinus siitä, että immuniteetti meni kisan tylsimmälle painijalle eli Michael McGillicuttylle. Nuorempi Täydellisyys ei vain ole napannut sillä tavalla, jolla oletin miehen nappaavan. Mutta ei hänkään mikään täysi nolla kehässä ja tässä kilpailussa ole. Totuus sattuu kuitenkin olemaan se, että muut kilpailijat ovat paljon mielenkiintoisempia tapauksia. Jep, jopa Eli Cottonwood, jonka promot ovat olleet lähes poikkeuksetta todella viihdyttävää kuunneltavaa. Riley, Harris, Kaval ja Watson ovat jo nyt valmiita supertähtiä, ja jos Lucky Cannon ei tuhoudu inhottavaan siirappimaisuuteensa on hänestäkin ainesta vaikka kuinka hyväksi midcardnimeksi. Kyseessä onkin todella kovatasoinen kilpailu, jossa on paljon enemmän varteenotettavia voittajavaihtoehtoja kuin Barrettin ja Bryanin dominoimassa ykköskaudessa.

Oma ääneni lähtee Husky Harrisille, joka on aivan liian loistava painija eliminoitumaan jo tässä vaiheessa kilpailua pelistä pois. Tulee kyllä kovat paikat ensi viikon jakson aikana, kun en tahtoisi kenenkään tippuvan ulos. Voinee siis sanoa, että bookkaajat ovat onnistuneet tehtävässään. :P

Vastaa Viestiin